Poškodbe so žal neizogiben del vsakega športa, ki pogosto predstavljajo hud udarec za tvoje zdravje, samozavest in športno kariero.
Olimpijski tekač Luka Janežič dobro ve, kako huda je lahko poškodba, saj je utrpel eno najhujših poškodb za tekača, strgano ahilovo tetivo.
Leto po poškodbi se Luka vrača na tekmovalno sceno, zato s tabo delimo njegove nasvete, kako čim lažje okrevati po poškodbi.
1. Ne obupaj
Na prvem mestu poškodba predstavlja hud psihološki udarec. Življenje se ti postavi na glavo. Še včeraj si lahko na polno treniral, danes pa si prisiljen mirovati.
"Psihološko moraš ostati stabilen," svetuje Luka Janežič, ki je bil po poškodbi prisiljen v skoraj popolno mirovanje: "Navajen si potovanj, tekmovanj, težkih treningov, nato pa se vse obrne na glavo."
Zavedati se moraš, da te čaka obdobje rehabilitacije, in ji dati svoj čas.
"Ne obupaj," svetuje Luka. "Rehabilitacija terja čas, potrpežljivost in tudi denar. Sprašuješ se, ali boš še kdaj lahko tekel. Nimaš druge, kot da vztrajaš."
Tako kot pri mnogih stvareh je na prvem mestu pozitivna miselnost, ki jo moraš podkrepiti s potrpežljivostjo in, seveda, pravilnim pristopom do okrevanja.
2. Sestavi si ekipo
Naj gre za ekipni ali individualni šport, za uspešnim športnikom skoraj vedno stoji ekipa. To velja tudi za okrevanje po poškodbi.
"Če je še nimaš, je zelo pomembno, da si zgradiš ekipo, ki te bo vodila skozi rehabilitacijo" svetuje Luka Janežič. "Najdi si kineziologa in fizioterapevta. Poslušaj trenerja, če ga imaš. Težko greš sam čez to."
Luka je seveda profesionalni športnik, kot amater pa je ekipa morda nekaj, o čemer lahko le sanjaš. Vendarle pa je v primeru resne poškodbe pametno, da poiščeš pomoč strokovnjakov.
3. Poskrbi za pravilno prehrano
Pravilna prehrana je bistvena za vse procese v tvojem telesu, zato ni presenečenje, da igra ključno vlogo tudi pri okrevanju po poškodbi.
En vidik je seveda splošna prehrana, torej vnos bistvenih mikro- in makrohranil, potem pa ostaja še vprašanje posebnih prehranskih dopolnil, ki so namenjena prav okrevanju po poškodbi. Če te zanima več o tem, spoznaj najboljša prehranska dopolnila za okrevanje po poškodbi.
"Pred poškodbo nisem jemal kolagena, čeprav sem že slišal, da ga vrhunski športniki jemljejo za preventivo. Več ljudi, od kirurga do strokovnjakov za prehrano, mi je svetovalo kolagen," pravi Luka Janežič, ki je po poškodbi uporabljal Collagen+ 4Endurance Pro.
Seveda pa ostaja vprašanje, koliko lahko prehrana in prehranska dopolnila dejansko pripomorejo k okrevanju po poškodbi.
Luka Janežič ima na to zelo preprost pogled: "Če prehrana doda 1 %, da se boš bolje in hitreje rehabilitiral, je zame to super."
Fusion
Topilec maščob, poviša VO2 max
Elektroliti
Mešanica elektrolitov 4Energy
Salty Bar Box
Energijska ploščica z elektroliti
4Energy Bar Box
Mehka in lahko žvečljiva
4. Najdi alternativne oblike treninge
Čeprav ne moreš več trenirati, tako kot si bil vajen, obstaja veliko alternativnih oblik vadbe, ki ti lahko pomagajo ostati v formi.
"Veliko sem treniral v bazenu in na kolesu ter delal vaje za moč, fleksibilnost in stabilizacijo," pravi Luka Janežič, ki je bil presenečen, koliko različnih oblik vadbe mu je bilo še vedno na voljo. "Čeprav je bila ena noga povsem neuporabna, se najdejo oblike vadbe, ki jih lahko opravljaš."
Poškodbo lahko tako spremeniš v nekaj pozitivnega in se lotiš treniranja tistih delov telesa, ki si jih prej morda zapostavljal.
Luka Janežič pa ima še dodatno optimistično sporočilo: "Eno leto po operaciji treniram na 100 %."
5. Ne pozabi na preventivo
Pravijo, da je preprečiti bolje kot zdraviti. V primeru športne poškodbe to nedvomno drži.
"Vsak športnik se sprašuje, zakaj je do poškodbe prišlo. Ali bi jo lahko preprečil?" razmišlja Luka Janežič, a zaveda se, da to žal ni mogoče. "Če bi se dalo vse poškodbe preprečiti, potem jih ne bi bilo."
Kljub temu pa je preventiva najboljši način, da se poškodbam izogneš. Poskrbeti moraš za:
- Pravilno prehrano
- Kakovosten spanec
- Pravilno regeneracijo
Pravilna prehrana vključuje tako uravnotežen jedilnik kot smiselno uporabo prehranskih dopolnil, za kakovosten spanec si lahko pomagaš tudi z adaptogeni, kot je ašvaganda, pravilna regeneracija pa se začne takoj po treningu in vključuje tudi dober spanec ter po potrebi masaže in fizioterapijo.
Pri tem pa ima Luka Janežič še dodaten nasvet: "Dobro je, če znaš poslušati svoje telo."
In čeprav se sliši enostavno, je to za športnika eno težjih vprašanj. Po eni strani si navajen premagovati bolečino in premagovati svoje meje, po drugi pa je pomembno, da se znaš tudi ustaviti.
Kako zadeti zlato sredino? To si moraš žal odgovoriti sam.
Zaključek
Športna poškodba lahko predstavlja hud udarec za tvoje zdravje, samozavest in športno kariero.
Olimpijski tekač Luka Janežič, ki je okreval po hudi poškodbi ahilove tetive, ti nudi 5 nasvetov za lažje okrevanje po poškodbi:
- ne obupaj,
- sestavi si ekipo,
- poskrbi za pravilno prehrano,
- najdi alternativne oblike treninga,
- ne pozabi na preventivo.
Če si tudi ti utrpel športno poškodbo, ti želimo čim boljše okrevanje, morda pa ti bodo pri tem pomagali tudi nasveti našega vrhunskega tekača, Luke Janežiča.